140 rocznica uruchomienia latarni Oksywie

1 października o godz. 11.00 odbyło się w Muzeum Emigracji w Gdyni spotkanie promujące kolejną książeczkę tzw. gdynieczkę. Książeczka, której autorkami są Małgorzata Jarocka i Joanna Nurkowska nawiązuje do działalności Towarzystwa, które jest związane z latarniami morskimi, a tytuł „Co latarnia widziała”. Temat pokrewny naszym zainteresowaniom był powodem zaproszenia Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego i Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich ze Szczecina do udziału w tych obchodach. Wydawnictwo ilustracjami opowiada o tym, jakie wydarzenia na przestrzeni swojego istnienia (od 1877 do 1939) obserwowała latarnia, która kiedyś świeciła na Oksywiu. Obserwowała rozwój XIX-wiecznej wioski rybackiej do ponad 100 tysięcznego miasta z największym portem morskim Polski Międzywojennej.

Promocję książeczki uświetnił konkurs dla dzieci. Wszyscy uczestnicy konkursu, a było ich prawie osiemdziesiąt otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów. Nagrody, nie tylko dla zwycięzców ufundowały stowarzyszenia zajmujące się organizowaniem ruchu turystycznego w latarniach – Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie reprezentowanymi przez Panią Prezes Małgorzatę Rajchowiak i wiceprzewodniczącego Apoloniusza Łysejko.

Podczas gdy odbywał się konkurs „Latarnia w oczach dziecka” w sali kinowej Muzeum Emigracji odbyła się prelekcja Apoloniusza Łysejko o latarniach morskich polskiego wybrzeża, że szczególnym uwzględnieniem historii latarni Oksywie.

Spotkanie promujące książeczkę „Co latarnia widziała” odbywała się 1 października, w rocznicę zapalenia latarni Oksywie. Organizatorzy spotkania, opierając się o umieszczony napis na replice latarni na Cmentarzu Marynarskim na Oksywiu, w zaproszeniach podali, iż odbywa się ono w 130 rocznicę zaświecenia latarni Oksywie.

1 października była doskonała okazja, aby błąd ciągnący się w opracowaniach nie tylko farologicznych sprostować.

To nie 130-lecie przypada 1 października 2017.

Apoloniusz Łysejko przedstawił uzyskane w archiwach dokumenty, które podają, że latarnia morska Oksywie zaświeciła 1 października 1877 a nie 1887. Są to Dzienniki Urzędowe Królewskiej Rejencji w Gdańsku z 1877 i Spis Świateł wydany w Londynie w 1882.

Zatem, w dniu 1 października 2017 r. przypada 140 rocznica jej uruchomienia. Latarnia była 10 lat starsza.

Latarnię wyłączono w roku 1933. Jej funkcję przejęły światła wejściowe głównego wejścia do portu Gdynia, które dla statków były widoczne od Helu. Latarnię zburzono razem ze stojącym obok Muzeum Orlicza-Dreszera podczas działań wojennych II wojny światowej w 1939.

Latarnia do momentu wyłączenia była najmniejszą i najmłodszą latarnią w Polsce, a gdyby istniała po wojnie, to byłaby 7 pod względem wieku w Polskiej Administracji Morskiej.

Tyle o latarni Oksywie, która w jeden dzień stała się o 10 lat starsza i miałaby dzisiaj 140 lat.

Drukuj stronę

Wyślij wiadomość do administratora




    Skip to content