Towarzystow Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego

ŚWIĘTO MORZA 2017 w Międzybrodziu Bialskim k. Bielska-Białej

08.07.2017

ZAŚLUBINOWE WIANKI

Tydzień po świętojańskiej nocy, 1.07.2017 r. nad Jeziorem Międzybrodzkim pojawiły się dzieci i dorośli z różnokolorowymi, jak beskidzkie pola i łąki, wiankami. Niektóre przypominały prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej inne, zwłaszcza te, w dziecięcych rączkach, wyrażały prostotę ich czystych serc.

Korowód, prowadzony przez Zofię Naglik, Wójta Adama Kosa, Wicewojewodę Sląskiego Jana Chrząszcza oraz Prezesa Okręgu LMiR w Bielsku-B. – Edwarda Szpoczka, nawiązywał do dawnych obyczajów, gdy panny wrzucały do rzek w tą janową noc uplecione przez siebie wianki, oczekując, że gdzieś tam wydobędą je kawalerowie, gotowi uwić z nimi wspólne życie.

Dla tysięcy ludzi biorących udział w 81-Święcie Morza w Międzybrodziu Bialskim, wrzucenie wianków do tego Beskidzkiego Morza przypomniało o wrzuconym do Bałtyku pierścieniu przez gen.Józefa Hallera (10.02.1920-Puck). Gest ten miał pokazać odrodzonej Polsce i jej mieszkańcom, że otrzymali swobodny dostęp do morza, którego mają „wiernie strzec”. Mieszkańcy Podbeskidzia przypominają sobie o swoim morzu najczęściej w lecie. Mieszkańcy Pomorza cieszą się, gdy przyjeżdżają turyści i wczasowicze, lub gdy zimą udają się w góry. Na co dzień nie zawsze jednak uświadamiają sobie, że „ich morze” jest zasilane przez górskie potoki i rzeki. Dlatego we wspólnym interesie leży, by dbać o to „co Bozia dała”, a nasi przodkowie często krwawo wywalczyli, oraz mądrze z tego daru korzystać. Dzisiaj rzeki, tak jak drogi i koleje są istotnym krwiobiegiem gospodarki. Wszystkie one przez lata zaniebdywane, powoli stają się drożne. Dlatego dobrze się dzieje, że już od tylu lat pod Honorowym Patronatem Ligi Morskiej i Rzecznej, Władze Samorządowe Gminy Czernichów, którym przewodzi Wójt Adam Kos, poprzez organizację plenerowego morskiego festynu budują świadomość, że Polska leży nad Bałtykiem i stanowi jedność- od Morza do Tatr.

W tym roku „kapitanem organizacyjnym” był Krzysztof Fiołek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Czernichowie, który z wraz gronem współpracowników opracował scenariusz i wzorowo przeprowadził dwudniowe świętowanie. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie, dla ciała i dla ducha. O podniebienia dbało wielu, ale domowymi wypiekami i nalewkami raczyły tylko panie z Gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Dzieci mogły korzystać z placów zabaw, sprzętów rekreacyjnych, sprawdzić się w turnieju piłki nożnej, wejść pod opieką Justyny Pszczółki i Doroty Habdas w „kolorowy i kremowy” świat kulinarny. Szczęśliwcy mogli podziwiać góry i jezioro z lotu balonem. Swój czas mieli także żeglarze i wędkarze. Jednak największą uwagę skupiały na sobie zespoły muzyczne: Orkiestra Dęta OSP Międzybrodzie Bialskie, Robert Wiewióra, Piotr Herdzina, Turnioki, Oddział Zamknięty oraz Bartnicky. Młodzież bawiła się do późnej nocy z DJ Kris D. Nad całością tych wydarzeń czuwał i do korzystania z przygotowanych atrakcji zachęcał sam Krzysztof Skiba.

Tegorocznemu świętowaniu przyglądali się liczni Samorządowcy Powiatu Żywieckiego wraz z Przewodniczącym Rady Romanem Rokitą, Radnym Andrzejem Zielińskim, Wicestarostą Stanisławem Kucharczykiem; Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek; przedstawiciele Miast Partnerskich z Niemiec i Węgier; Zbigniew Michniowski, pełnomocnik Prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta; członkowie Szkolnego Koła LMiR z ZS nr1 w Łodygowicach, w swoich reprezentacyjnych strojach, wraz z rodzicami i opiekunką Krystyną Potrzeba-Jakubiec oraz liczni dziennikarze, którzy ponieśli w Polskę i świat wieść, że mieszkańcy Beskidów wierni przesłaniu ks. Stanisława Staszica mocno ”trzymają się morza”.

Tekst - Edward Szpoczek


Konto TPNMM:
Bank PKO BP, nr 69 1020 1811 0000 0202 0102 4231
KRS: 0000039731 NIP: 583-20-86-836REGON: 001054630